Dienas Bizness

 • 19 piektdiena,
  oktobris

  Elīna, Drosma, Drosmis

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8784

  USD: 1.1505

Sarakstā vieš korekcijas

NODARBINĀTĪBA Iespējamais specialitāšu un profesiju saraksts, kurās varēs nodarbināt ārzemniekus ar atvieglotiem nosacījumiem, nedaudz sarucis

Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātajā noteikumu projektā, kurā ir iekļauts to specialitāšu (profesiju) saraksts, kurās tiek prognozēts būtisks darbaspēka trūkums un kurās darbā var tikt uzaicināti ārzemnieki, kopš pagājušā gada rudens notikušas izmaiņas.

Mediķus izslēdz

Proti, saraksts no 303 profesijām sarucis līdz 237 - no saraksta ir izslēgti mediķi.

Šobrīd sarakstā dominē tādas profesijas kā zinātnieki, fiziķi, matemātiķi, statistiķi, IT, apstrādes rūpniecības, elektrotehnoloģijas un būvniecības speciālisti, kā arī finanšu analīzes jomas un pārvaldes, zvejas kuģu vadības un tehniskās apkopes personāls, kā arī gaisa kuģu piloti. Jau pērn novembrī EM DB norādīja, ka no ārstniecības iestādēm bijusi vislielākā aktivitāte darba devēju aptaujā, kurā tika lūgts norādīt profesijas, kurās vērojams izteikts darbaspēka trūkums. Saskaņā ar EM darba tirgus prognozēm darbaspēka piedāvājums veselības jomas aprūpes jomas vecāko speciālistu profesijās kopumā pārsniegs pieprasījumu, tomēr darbaspēka iztrūkums varētu veidoties atsevišķu profesiju griezumā, jo īpaši ārstu speciālistu profesijās. Savukārt Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) pauda neizpratni par nodomiem ar atvieglotiem nosacījumiem aicināt uz darbu Latvijā ārstus no ārzemēm. LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris norādīja: «Tā vietā, lai sāktu maksāt pienācīgu algu vietējiem mediķiem, valdība gatavojas ārstus importēt, turklāt - ar atvieglotiem nosacījumiem.» Tomēr jāmin arī, ka jau iepriekš saraksts pēc konsultācijām ar dažādām iesaistītajām pusēm piedzīvoja korekcijas. Vairākas profesijas - tādas kā aerodinamiķis, vērpšanas tehnologs, lietišķās matemātikas matemātiķis, cementa un stikla tehnologs, kolorists, torņu būvinženieris un daudzas citas - tika svītrotas no saraksta, jo šajās profesijās vērojams zems pieprasījums darba tirgū. EM norāda, ka VID reģistrēto darbavietu skaits konkrētajās profesijās nepārsniedz piecas un Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) apskatītajā laika periodā nav reģistrēta neviena vakance. Citas profesijas tika izņemtas no saraksta, jo vidējais atalgojums profesijā ir mazāks par vidējo bruto darba samaksu Latvijā 2016. gadā.

Lūdz papildināt

Tāpat bija profesijas, kas netika iekļautas EM sākotnēji atlasītajā sarakstā, bet kuras lūdz iekļaut iesaistītās institūcijas. Tomēr, visticamāk, tās sarakstā netiks iekļautas arī vēlāk. Piemēram, kuģu mehānikas inženieris nav iekļauts sarakstā, jo atbilstoši pieejamajiem datiem šajā specialitātē nav novērojams darba spēka trūkums. Proti, derīgs kvalifikāciju apliecinošs dokuments uz šā gada 1. janvāri bija reģistrēts 2529 kuģu mehāniķiem. Līdzīga situācija ir ar kuģu elektroautomātikas inženieriem. Iepriekš no saraksta ir izņemta arī tāda profesija kā zivju apstrādātājs, lai gan uzņēmums SIA Karavela norādīja, ka nepieciešams palielināt darba spēku šajā kategorijā par 15%, bet atbilstošs darba spēka piedāvājums šim amatam darba tirgū faktiski neesot pieejams. Tomēr, EM ieskatā, šīs profesijas iekļaušana neatbilda izvirzītajiem atlases kritērijiem par augsti kvalificētajiem darbiniekiem. Tādu pašu iemeslu EM norādījusi arī attiecībā uz kravas automobiļu un ekskavatoru vadītājiem, lai gan nozares pārstāvji norādīja, ka, piemēram, kvalificētu starptautisko pārvadājumu kravas automobiļu vadītāju katastrofāli trūkst. Jāmin gan, ka EM plāno profesiju sarakstu ik pa laikam atjaunot, lai tas atbilstu reālajam pieprasījumam.

e-Avīze

Problēmu gadījumā lūgums rakstīt eavize@db.lv vai zvanīt +371 67063333