Dienas Bizness

 • 22 sestdiena,
  septembris

  Māris, Mārica, Maigurs

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8940

  USD: 1.1759

Salūst būvniecības uzņēmums

būvniecība Tiesa pasludinājusi būvniecības uzņēmuma SIA RBSSKALS Būvvadība maksātnespēju; nozare kopumā joprojām piedzīvo krīzi un apjomu kritumu

«Būvniecības nozare Latvijā aizvien piedzīvo krīzi, ko lielā mērā radīja kavēšanās ar Eiropas Savienības (ES) fondu projektu īstenošanu. Pērn būvniecības apjomi kritās par 20%, kas ir dramatisks rādītājs jebkurai nozarei. Likumsakarīgi daudziem būvniecības uzņēmumiem ir bijušas nopietnas grūtības pārdzīvot šo pārrāvuma posmu,» DB uzsver Latvijas Būvuzņēmēju partnerības (LBP) vadītāja Baiba Fromane. Viņa arī piebilst, lai pasargātu nozari no tik krasām svārstībām, LBP jau vairākkārt aicinājusi Finanšu ministriju efektīvāk plānot gan ES fondu apgūšanu, gan lielo projektu realizāciju.

Prasību atzīst

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa 10. aprīlī pasludinājusi SIA RBSSKALS Būvvadība maksātnespējas procesu, liecina ieraksts Maksātnespējas reģistrā. Ar maksātnespējas pieteikumiem tiesā bija vērsušies divi uzņēmumi: SIA Vega 1 un SIA Biant. SIA Vega 1 ar pieteikumu tiesā vērsās pagājušā gada septembrī, bet SIA Biant pieteikums tiesā saņemts marta sākumā, uzņēmumam norādot, ka SIA RBSSKALS Būvvadība nav izpildījusi saistības 98,67 tūkst. eiro apmērā. Tiesas sēdē SIA RBSSKALS Būvvadība pārstāvji atzinuši šo pieteikumu par pamatotu, raksta LETA. Savukārt SIA Vega 1 pieteikumu tiesa noraida. Par administratoru procesā iecelts Jānis Briģis.

RBSSKALS vadītājs Māris Saukāns DB īsi norādīja, ka šobrīd viss process un dokumentācija ir nodota maksātnespējas administratora rokās. Savukārt ar iecelto maksātnespējas administratoru J. Briģi personīgi DB sazināties neizdevās, bet uz rakstiskiem jautājumiem atbildes līdz raksta nodošanas brīdim vēl nebija saņemtas. DB jau rakstīja, ka SIA RBSSKALS Būvvadība sākotnēji meklēja glābiņu tiesiskās aizsardzības procesā (TAP), tomēr to realizēt neizdevās. Janvāra beigās Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa izbeidza uzņēmuma tiesiskās aizsardzības procesa (TAP) lietu un apstiprināja TAP plānu. Toreizējais uzņēmuma administrators Jānis Bērziņš DB norādīja, ka TAP plāns bija iesniegts, arī nepieciešamais kreditoru kvorums plānu bija atbalstījis. Iespējams, tiesai nepatika piedāvātās TAP metodes. Jāmin, ka SIA RBSSKALS Būvvadība maksājumu saistības uz TAP īstenošanas dienu (2016. gada 8. septembris) bija 4,35 milj. eiro. Saistības pret nenodrošinātajiem kreditoriem bija 4,11 milj. eiro, bet saistības pret nenodrošinātajiem kreditoriem–saistītajiem uzņēmumiem – 231,71 tūkst. eiro.

Nevar neminēt, ka janvāra beigās TAP procedūra pasludināta arī RBSSKALS uzņēmumu grupā ietilpstošajai SIA Zemgales meliorācija, liecina ieraksts Maksātnespējas datu bāzē. TAP īstenošanas termiņš ir divi gadi. Uzņēmums 2015. gadā strādājis ar 5,45 milj. eiro apgrozījumu un ap 48,4 tūkst. eiro zaudējumiem, liecina Lursoft informācija. Par 2016. gadu dati vēl nav pieejami.

Ar mīnusu

2015. gadā RBSSKALS Būvvadība strādāja ar 20,99 milj. eiro apgrozījumu, kas ir par 29,2% mazāk nekā 2014. gadā, un cieta zaudējumus 539,38 tūkst. eiro apmērā pretstatā peļņai gadu iepriekš. Savukārt pērno gadu RBSSKALS Būvvadība noslēdza ievērojami sliktāk nekā 2015. gadu. Proti, apgrozījums sarucis četras reizes – līdz 5,13 milj. eiro –, bet zaudējumi seškāršojušies, sasniedzot 3,45 milj. eiro, rāda Lursoft dati. Jāatgādina, ka pērn Valsts nekustamie īpašumi pārtrauca līgumattiecības ar uzņēmumu par Tabakas fabrikas pārbūvi Jaunā Rīgas teātra un pēcāk Latvijas Kultūras akadēmijas vajadzībām. RBSSKALS Būvvadība uzvarēja konkursā par kādreizējā ražošanas objekta pārbūvi, solot darbus veikt par nepilniem diviem milj. eiro (bez PVN), liecina Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) informācija. Secen uzņēmumam pērn gāja vēl viens liels objekts – Rīgas pils Konventa (Kastelas) pārbūve un restaurācija. Kā liecina konkursa informācija, RBSSKALS Būvvadības piedāvātā līgumcena bija viszemākā – 10,85 milj. eiro (bez PVN). Taču VNĪ pērnruden lēma pārtraukt vairāk nekā gadu ilgušo konkursu, skaidrojot – bez pilnas arheoloģiskas un vēsturiskas izpētes tik specifiska objekta atjaunošana nav iespējama. Šobrīd noris iepirkums par arheoloģisko izpētes darbu veikšanu pils Kastelas daļas pagalmā. IUB mājaslapā gan rodama informācija arī par vairākiem konkursiem, kuros RBSSKALS Būvvadība pērn tika atzīta par uzvarētāju, piemēram, AS Augstspriegumu tīkli iepirkumā par apakšstacijas Stīpnieki izbūvi (kpompānijas piedāvātā līgumcena 4,7 milj. eiro bez PVN) un Daugavpils novada domes iepirkumā par stadiona pārbūvi Višķu pagastā (piedāvātā līgumcena 308,9 tūkst. eiro bez PVN). Uzņēmums dibināts 2007. gadā, un tas pieder SIA RBSSKALS Holding, kas attiecīgi pieder M. Saukānam (73,4%) un Andrim Treijam (26,6%).

e-Avīze

Problēmu gadījumā lūgums rakstīt eavize@db.lv vai zvanīt +371 67063333