Dienas Bizness

 • 19 piektdiena,
  oktobris

  Elīna, Drosma, Drosmis

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8784

  USD: 1.1505

Piemaksāt investoram, lai tikai ieguldītu fondā

Dažu biržās tirgoto fondu pārvaldīšanas maksas, iespējams, varēsim redzēt

Finanšu tirgus pie nulles vai pat negatīvā teritorijā

Pēdējo gadu laikā pasaulē arvien populārāka kļuvusi investēšana tā saucamajos biržā tirgotajos fondos (Exchange traded funds jeb ETF), kas sola kopēt kāda tirgus indeksa uzvedību. Šādas investēšanas viena no lielākajām priekšrocībām mēdz būt tā, ka šiem finanšu produktiem ir zemas pārvaldīšanas maksas. Pēdējā laikā jau ir bijušas spekulācijas, ka daži lielie ETF pārvaldnieki atsevišķu populārāko savu šādu fondu pārvaldīšanas maksas kādā brīdī varētu noteikt pat pie apaļas nulles, lai pie sevis atvilinātu pēc iespējas vairāk klientu. Turklāt nav arī izslēgts tas, ka šīs maksas iebrauc pat negatīvā teritorijā. Piemēram, ASV jau tagad dažu šādu lielu ETF gada pārvaldīšanas maksas noslīdējušas līdz nieka 0,03%. Tādējādi tie ir tikai trīs ASV dolāri uz investētiem 10 tūkst. dolāriem. Rezumējot - šajā ziņā vairs nav tālu līdz jūras līmenim.

Strauji aug

Notiekošajam procesam palīdz milzīgā šādu finanšu produktu popularitāte un tas, ka šie fondu pārvaldnieki aktīvi strādājuši pie izmaksu samazināšanas. Piemēram, Financial Times ziņo, ka šā gada janvārī pasīvi pārvaldīto fondu virzienā globālā mērogā ieplūduši līdzekļi 100 miljardu ASV dolāru vērtībā, kas mēneša ietvaros ir jauns rekords. Rezultātā šādu fondu pārvaldīto aktīvu apjoms esot pārsniedzis piecu triljonu ASV dolāru līmeni. Tādējādi lielākie pasaules līdzekļu pārvaldnieki kļuvuši tik milzīgi, ka pat ļoti mazas komisijas maksas tiem ļauj dāsni pelnīt.

«ETF industrija piecu triljonu atzīmi ir pārsniegusi daudz ātrāk, nekā lielākā daļa pirms tam paredzēja. Turklāt šādu fondu izaugsme daudzos pasaules reģionos vēl ir tikai priekšā, un milzīgs izaugsmes potenciāls ir arī šādiem fondiem fiksētā ienesīguma tirgū. Progress uz 10 triljonu atzīmes sasniegšanu arī varētu būt ātrāks, ja tirgus nosacījumi saglabāsies labvēlīgi,» spriež Londonā bāzētā tirgus izpētes uzņēmuma ETFGI analītiķi.

Jau ziņots - ETF arvien vairāk klientiem iesaka arī finanšu konsultanti, kur agrāk daudz lielāka loma bija tādiem fondiem, kuri sola izvēlēties konkrētas akcijas, kurām tad pēc idejas vajadzētu demonstrēt straujāku vērtības pieaugumu. Gadi gan rādījuši, ka lielākajai daļai aktīvo pārvaldnieku kādu raksturojošo tirgus indeksu pārspēt tomēr parasti neizdodas. Turklāt tie par to (būtībā - sliktāku sniegumu) no investoriem parasti prasa arī krietni augstākas to naudas pārvaldīšanas maksas.

Ko lieliem padarīsi?

Protams, negatīvas pārvaldīšanas maksas izklausās neticamas, lai gan nav izslēgts, ka konkurences un «kādu akciju» nolūkos kādā brīdī dažiem šādiem produktiem tiks pielietota šāda dempinga taktika. Piemēram, WSJ ziņo - ETF industrijā, jo vairāk naudas ieplūst kāda fondā, jo vairāk sarūk ar šī fonda menedžēšanu saistītie izdevumi. Proti, katru 290 miljardu ASV dolāru ieplūde šādos fondos to vidējo pārvaldīšanas maksu samazinot par 0,01 procentpunktu. Protams, negatīva teritorija būtu jaunums (ticamāk izskatās, ka šīs maksas tiek noteiktas pie nulles), lai gan daži uzskata, ka vismaz teorētiski pie pašreizējās līdzekļu ieplūdes šādu fondu virzienā šādas likmes dažiem lieliem, zemu izmaksu ETF mēs varētu ieraudzīt tuvākā pusotra-divu ar pusi gadu laikā. Šādi jaunumi investīciju produktu pircējiem ir tikai pozitīvi, jo nozīmē mazākas izmaksas.

Jāraugās pēc papildu peļņas

Tāpat šādu fondu pārvaldnieki var nopelnīt no akciju aizdošanas «šortotājiem» (tā paredz aizņemtu akciju pārdošanu, kur tiek gaidīta šo vērtspapīru cenu samazināšanās ar nodomu tās vēlāk jau lētāk atpirkt vietā. Rezultātā aizņemtais vērtspapīrs tiek atdots, bet starpība ir peļņa). Būtībā ETF nav aizliegts ģenerēt peļņu, aizdodot akcijas, ko tie tur, un iekasēt maksas par šiem pakalpojumiem. Piemēram, tiek ziņots, ka iShares Core S&P 500 index ETF vidēji kopš 2010. gada aizdevumos izsniedzis 1,5% līdz 2% savu aktīvu. WSJ ziņo, ka daudzi ETF šajā ziņā ir krietni konservatīvāki, lai gan, domājot par papildu ieņēmumiem, kas ļautu tālāk (līdz nullei vai zemāk) mazināt to pārvaldīšanas maksas, šāda pieeja, visticamāk, tiekot nopietni apsvērta.

e-Avīze

Problēmu gadījumā lūgums rakstīt eavize@db.lv vai zvanīt +371 67063333