Dienas Bizness

 • 19 piektdiena,
  oktobris

  Elīna, Drosma, Drosmis

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8784

  USD: 1.1505

Meklē noietu otrpus okeānam

SIA Mint Furniture ražo 70 dažādu nosaukumu mēbeles, sortiments nepārtraukti tiek paplašināts. Aptuveni 90% mēbeļu uzņēmums eksportē

Mēbeles

To DB atklāj uzņēmuma galvenais dizainers Jānis Rauza, kurš pirms astoņiem gadiem radīja zīmolu Mint. Viņa un dizaineres Ievas Andžānes radītais skrūvbeņķis ir uzskatāms par Mint kolekcijas dizaina pamatu. Tas kā spilgts mūsdienu Latvijas dizaina paraugs ir iekļauts Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā.

Attīsta eksportu

Gadā uzņēmumā top 3–4 jauni dizaina priekšmeti. Jaunākie ir riekstkoka krēsli Emma + un kabineta sistēma – melni sekretāri mājas interjeram. «Pirms gada pasaulē modē nāca melnā krāsa, ātri noreaģējām. Šajā biznesā ir jāspēj ātri pielāgoties. Tāpat populārs ir riekstkoks, ar kuru man ir izveidojušās visnotaļ tuvas attiecības. Pret šo koku izturos atbildīgi, tas ilgi aug un ir ļoti dārgs,» stāsta J. Rauza. Kubikmetrs tā koksnes maksā 4000 eiro.

SIA Mint Furniture galvenie eksporta tirgi ir Vācija, Zviedrija, Francija, Šveice un Krievija. Katru gadu eksporta apjoms palielinās par 25–30%. Šobrīd uzņēmums mēģina iekarot ASV un Kanādas tirgu. «Darām visus mājas darbus – meklējam sadarbības partnerus, risinām loģistikas jautājumus,» informē J. Rauza.

Pieprasījums pēc dizaina mēbelēm Eiropas valstīs, Krievijā un ASV būtiski neatšķiras. «Izvēles ziņā pasaule ir kļuvusi diezgan plakana. Taču, kā jau ierasts, vienam patīk māte, otram meita, vēl citam – kleita. Tāpēc piedāvājam četras krāsas, lai ir no kā izvēlēties,» teic dizainers. Zīmola Mint dizaina mēbelēm ir visnotaļ ziemeļnieciski vaibsti, tās ir askētiskas.

«Skandināvi ilgu laiku mūs nepieņēma, pat ignorēja, tagad pieņem,» viņš teic. Latvijā sava zīmola veikala uzņēmumam nav, mēbeles iespējams iegādāties interjera dizaina galerijās Trentini un Krassky. «Tā kā 90% produkcijas eksportējam, neredzu jēgu veidot zīmola salonu,» spriež J. Rauza.

Mēģina atdarināt

Latvijā mēbeļu dizains attīstās salīdzinoši gausi, uzskata J. Rauza. «Radīt produktu jau ir vienkārši, tas grūtākais darbs sākas tad, kad to grib iznest pasaulē un pārdot. Šo procesu varētu salīdzināt ar bērnu audzināšanu – sākumā autiņi, tad bērnudārzs un skola, vēlāk bērns ir jāved pie fotogrāfa un bildes visiem jārāda. Pie tam ir jābūt milzīgai ticībai tam, ko dara, bez tās nekas nesanāk,» secina dizainers.

Latvijā zīmolam Mint nav daudz konkurentu, bet ir tādi, kuri mēģina atdarināt. «Nesen ieraudzīju kādā izstādē vienu krēslu, kas bija ļoti līdzīgs manējam – gan vizuāli, gan materiāla ziņā. Notiek arī tā,» viņš konstatē.

J. Rauzas radītās mēbeles ir Rīgas pilī, viesnīcā Mercure Riga Centre, restorānā Kolekcionārs, skrūvbeņķi aizceļojuši uz daudzām privātmājām, kā arī uz Briseli pie vairākiem Eiropas parlamenta deputātiem. Mint Furniture piedalās dažādos iepirkumos ārvalstīs – Zviedrijā, Islandē, Francijā u.c., tas ir uzvarējis vairākus konkursus par mēbeļu piegādi dažādām sabiedriskajām telpām, piemēram, viesnīcām.

Latvijā uzņēmums publiskajos iepirkumos vairs nestartē. Tas ir saistīts ar to, ka J. Rauzam piederošā SIA Rauzas kompānija joprojām tiesājas par ievērojamas naudas summas piedzīšanu no SIA Re&Re par apdares materiāliem, kas tikuši piegādāti Latvijas Nacionālajai bibliotēkai. Šobrīd tiesu darbi ir nonākuši līdz Augstākās tiesas Senātam un tiek gaidīts spriedums. Tāpēc SIA Rauzas kompānija saimnieciskā darbība ir apturēta.

Cenas aug

SIA Mint Furniture ražošanā – galvenokārt iekārtās – ir investējusi aptuveni vienu miljonu eiro. Ražošanas telpas1700 kvadrātmetru platībā atrodas Rīgā. Uzņēmumā strādā 15 darbinieki, bet praksi iziet seši Amatniecības vidusskolas audzēkņi.

«Tā kā darbiniekus nevar atrast vai pārvilināt, jo tas sabojā tirgu, atliek vien pašiem audzināt. Šobrīd ar viņiem iet grūti – bēdu ieleja, bet pēc sešiem mēnešiem, kad beigsies prakse, tad jau redzēs. Kā tai dziesmā dzied – cāļus skaita rudenī,» saka J. Rauza. Mēbeļu ražotāji saskaras ne tikai ar darbaspēka problēmām, viņus ietekmē arī strauji augušā izejmateriālu cena.

«Riekstkoka cena divu gadu laikā ir palielinājusies par 30%, arī ozolkoka cena ir augusi, proti, pirms pāris gadiem tas maksāja 900 eiro kubikmetrā, bet tagad tā cena jau sasniedz 1200 eiro par kubikmetru. Turklāt labu izejmateriālu nopirkt kļūst arvien grūtāk,» informē J. Rauza. Šī iemesla dēļ mēbeļu cenas katru gadu pieaug par 2–3%.

Mint mēbeļu kolekciju radīšanā ir iesaistīti četri dizaineri – Jānis Rauza, Ieva Andžāne, Jānis Straupe un Armands Meirāns.

e-Avīze

Problēmu gadījumā lūgums rakstīt eavize@db.lv vai zvanīt +371 67063333