Dienas Bizness

 • 20 sestdiena,
  janvāris

  Oļģerts, Orests, Aļģirds, Aļģis

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8837

  USD: 1.2255

Ekonomika

Foto: LETA

100 miljoni eiro bezdarba miglā

#Situācija ir paradoksāla – darba devēji arvien vairāk rāda tukšās darba vietas, savukārt daļa absolventu nespēj atrast darbu profesijā vai dodas peļņā uz ārzemēm.

Lai arī vakanču skaits pērn pieaudzis un bezdarbnieku pabalsta saņēmēju skaits – sarucis, tomēr bezdarbnieku pabalstos ik gadu tiek izmaksāti vairāk nekā 100 milj. eiro, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Lai arī datus atsevišķi var skatīt un vērtēt, tomēr, liekot tos kopā, kaut kas īsti nesakrīt. Kamēr vieni (potenciālie darba ņēmēji) žēlojas par darba vietu trūkumu, otri (potenciālie darba devēji) uzrāda vakanto darba vietu skaita pieaugumu, bezdarbniekiem pabalstos ik gadu tiek izmaksātas milzu summas.

Rezultātā veidojas paradoksāla situācija – darba devēji arvien vairāk rāda tukšās darba vietas, savukārt daļa mācību iestāžu absolventu nespēj atrast darbu profesijā (vai arī atalgojumu uzskata par neatbilstošu), dodas peļņā uz ārzemēm. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada trešā ceturkšņa beigās brīvo darba vietu skaits sasniedzis 17,3 tūkst., kas ir par 3,1 tūkst. vairāk nekā 2016. gadā. Protams, visvairāk trūkst kvalificētu darbinieku, tomēr deficīts esot arī vienkāršo darbu darītāji, tāpēc valdību veidojošie tiek aicināti plašāk atvērt darbaspēka importa vārtus. Savukārt potenciālās darba rokas par piedāvāto algu negrib strādāt un «slēpjas» ārzemēs vai bezdarbniekos.

Ir vēl kāda interesanta nianse, proti, pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem tikai reģistrēto bezdarbnieku skaits pārsniedz 80 tūkst. un valsts bezdarbnieku pabalstiem 2017. gada 11 mēnešos ir iztērējusi vairāk nekā 100 milj. eiro. Lai arī salīdzinājumā ar 2016. gadu 2017. gadā bezdarbnieku pabalstu saņēmēju skaits ir sarucis par teju piektdaļu, tomēr izmaksātajās summās kritums neatspoguļojas. 

Visu rakstu Miljoni bezdarba miglā lasiet piektdienas, 12.janvāra laikrakstā Dienas Bizness!

Komentāri

Reklāma