Dienas Bizness

 • 20 piektdiena,
  jūlijs

  Ritma, Ramona

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8930

  USD: 1.1588

Citas ziņas

Foto: freeimages.com

Vairums Latvijas lielo uzņēmumu šogad neplāno palielināt darbinieku skaitu

Gandrīz divas trešdaļas jeb 63% Latvijas lielo uzņēmumu šogad plāno savu darbinieku skaitu saglabāt nemainīgu, plānojot ieguldīt savu darbinieku produktivitātes uzlabošanā un tehnoloģijās, kas samazina nepieciešamību pēc darbiniekiem, liecina SEB bankas veiktā finanšu direktoru aptauja.

Līdzīgas tendences ir vērojamas arī pārējās Baltijas valstīs. Lietuvā 52%, bet Igaunijā 57% lielo kompāniju šogad nemainīs savu darbinieku skaitu. Vienlaikus 24% Latvijas lielo uzņēmumu, 30% Igaunijas un 35% Lietuvas lielo uzņēmumu tomēr ir ambīcijas šogad audzēt darbinieku skaitu. Savukārt 13% lielo kompāniju Baltijā veiks štatu samazināšanu.

Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, šogad visās trīs Baltijas valstīm ir sarucis to uzņēmumu skaits, kas plāno palielināt darbinieku skaitu. Turpretim to kompāniju īpatsvars, kas plāno štatu samazināšanu, ir samazinājies tikai Latvijā.

«Latvijas, Lietuvas un Igaunijas lielie uzņēmumi no visām nozarēm kā galveno izaicinājumu šajā gadā ir minējuši ar darbaspēku saistītos jautājumus: gan kvalificēta darbaspēka pieejamību, gan pieaugošās izmaksas. Tādēļ likumsakarīgi, ka tiek meklētas alternatīvas. Pirmkārt, lielie uzņēmumi redz iespējas palielināt esošo darbinieku produktivitāti. Otrkārt, automatizēt procesus un ieviest tehnoloģijas, kas samazina vajadzību pēc darbiniekiem, vai, treškārt, vienkārši akceptēt mazāku peļņu,» teic SEB bankas valdes loceklis Ints Krasts.

Iespējas uzlabot sava uzņēmuma darbinieku ražīgumu šobrīd saskata 68% Latvijas lielo uzņēmumu finanšu direktori. Gandrīz puse jeb 47% lielo uzņēmumu 2018. gadā ieguldīs automatizācijā, lai iespēju robežās izvairītos no nepieciešamības meklēt jaunus darbiniekus. 18% lielo uzņēmumu Latvijā augošo darbaspēka izmaksu apstākļos ir gatavi samierināties ar mazākiem peļņas rādītājiem, 14% meklēs iespējas samazināt citas izmaksas, bet vēl 10% plāno nodarbināt lētāku darbaspēku no ārvalstīm. Savukārt 15% lielo kompāniju atzinušas, ka ar darbaspēku saistītie jautājumi tām nerada problēmas.

SEB banka Baltijas lielāko uzņēmumu finanšu direktoru aptauju veic reizi gadā, vaicājot finansistu prognozes par uzņēmējdarbības vidi, būtiskākajiem izaicinājumiem, plānotajām izmaiņām darbinieku skaitā un citiem jautājumiem. Aptauja veikta 2017. gada septembrī, un tajā piedalījušies 190 uzņēmumi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, kuru gada apgrozījums pārsniedz 20 miljonus eiro.

Komentāri

Jaunākās ziņas kategorijā

Lielbritānija: Skripaļu slepkavības mēģinājumā bija iesaistīti Krievijas pilsoņi

Lielbritānija: Skripaļu slepkavības mēģinājumā bija iesaistīti Krievijas pilsoņi

Lielbritānijas policija uzskata, ka tai izdevies identificēt personas, kas turamas aizdomās par bijušā krievu dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas saindēšanu, ceturtdien ziņo aģentūra «Press Association» (PA). Slepkavības...

Reklāma